Revue Prostor - prestižní společensko-kulturní čtvrtletník zaměřený na aktuální témata z oblasti kultury, společenského a politického života.

 
Vyhledávání:



Hledání Európy je dobrodružství

Zeus se zamiluje do sídonské princezny Európy, v podobě bílého býka ji unese a ta od té chvíle nenávratně mizí. Její otec Agénor poručí synu Kadmovi pod hrozbou zapuzení do exilu, aby ji nalezl. Tomu nezbývá než přijmout osud exulanta, který se již domů nevrátí. Od tohoto okamžiku až dodnes je Európé s větší nebo menší intenzitou hledána, avšak dosud nikdy nebyla nalezena (volná citace z knihy Jiřího Němce Únos Európy, str. 56-57).

Tak promlouvá mýtus, hlubinný vzorec života, podle něhož je "tkán" úděl evropského člověka. Stále noví a noví Kadmové, kteří se na této pevnině rodí, se vydávají na cestu za svou zmizelou sestrou-duší (jenom jména, kostýmy a dobové kulisy se mění). Proto pořád hledáme své kořeny, jak se dnes módně říká: "evropskou identitu". Mytický Kadmos založil Théby - máme i my šanci učinit v současnosti z našeho kontinentu "hrazené město", svůj domov, skutečný "evropský dům"? A pokud ano, jak má taková stavba vypadat a jak se nám v ní bude žít? A co naše sestra, evropská duše - nevyženeme ji z tohoto domu dveřmi nebo oknem?

Hledání společné Evropy je vzrušující téma. Ale v našich "malých českých poměrech" jako by se nějak scvrklo, zjalovělo, zhlouplo. Nepřemýšlíme o společné Evropě, o nové renesanci evropské myšlenky, o transformaci české společnosti na evropské normy (co asi s našimi životy udělá?), ale o tom, kolik nás ta "Evropa" (Evropská unie) bude stát! Je to debata vedená hodně "při zemi", a proto brzy unaví a omrzí.

Redakčním záměrem při komponování tohoto dvojčísla bylo přesáhnout "žabí horizont" přízemních lamentací a politicko-pragmatických úvah. Svou pozornost jsme zaměřili na živou intelektuální diskusi o Evropě, která se již řadu let vede na stránkách prestižních západoevropských časopisů a knih. Výběrem nejzajímavějších titulů a leckdy provokativních myšlenek se ji pokoušíme čtenářům revue PROSTOR zprostředkovat (v úvaze Rémi Bragua, stati Rogera Scrutona, excerptech z knihy Johna Laughlanda).

Jádrem každého čísla je konfrontace názorů na dané téma. Tentokrát jsme se s redakčními otázkami obrátili na přední osobnosti evropského i českého veřejného života (Hagena Schulze z berlínské univerzity, Rudolfa Kučeru, P. Angela Waldsteina aj.). Výsledkem je pestré spektrum názorů a často i protichůdných stanovisek (například odpovědi kardinála Vlka a Václava Klause).

Rozsah "evropského" dvojčísla, množství a rozmanitost příspěvků dávají tušit, že by se jeho sestavovatel neobešel bez pomoci redakčních kolegů, autorů a překladatelů. Nezištnou pomocí, podněty a radami přispěli zejména kolegové z revue Střední Evropa, jmenovitě Luděk Bednář a Josef Forbelský. Všem patří naše poděkování. Děkujeme Nadaci rozvoje občanské společnosti, Ministersvu kultury ČR a Nadaci Českého literárního fondu - bez jejich podpory bychom náš záměr nemohli uskutečnit.

Unesená sídonská princezna se nám i nadále skrývá. Možná proto se říká, že "Evropa je hádanka". Nelze ji vyluštit jako křížovku ani vyřešit jednorázovým aktem. Spíš jde o to, vydat se na dobrodružnou cestu a zmizelou Európu znovu a znovu hledat. Klást si nové otázky. Pokud se nám to podařilo, splnilo dvojčíslo revue PROSTOR 43-44 svůj cíl.

 

Šéfredaktor

 

nahoru
Obsah © Sdružení pro vydávání revue PROSTOR
email: prostorevue@gmail.com

Původně samizdatový časopis PROSTOR, u jehož zrodu stáli Aleš Lederer, Jan Štern, Jan Vávra a Jiří Hapala, vznikl v červnu v roce 1982. V samizdatové, "zakonspirované" podobě vycházel až do roku 1989, celkem 12 čísel (kvůli hrozbě prozrazení a zákazu používali autoři i přispěvatelé pseudonymy).

Od roku 1990 začala nezávislá, kulturně politická revue PROSTOR vycházet (od čísla 10) v soukromém nakladatelství a vydavatelství Aleše Lederera, který jakožto vydavatel rovněž řídil redakční kruh časopisu, jehož členy byli Rudolf Starý (pozdější šéfredaktor), Jan Vávra, Josef Kroutvor, Milan Hanuš (pozdější výkonný redaktor) a Stanislava Přádná.

V jednotlivých tematických číslech revue PROSTOR se objevovaly esejistické texty zrcadlící proměnu společenské, politické, kulturní i psychologické atmosféry doby. Vedle předních domácích autorů uváděla revue především významné představitele duchovních proudů hlásících se k západní kulturní tradici (C.G.Jung, F.A.von Hayek, R.Scruton).