Revue Prostor - prestižní společensko-kulturní čtvrtletník zaměřený na aktuální témata z oblasti kultury, společenského a politického života.

 
Vyhledávání:



Dočkáme se vzpoury davu?

Řekl mi přítel: "Prožíváme teď dramatickou dobu. Ať zavadíš o jakékoli téma, vždycky pocítíš otřes." Vědci to cítí už skoro půl století, hovoří o "změně paradigmatu". Duchovně založení lidé mluví o proměně vědomí. Teroristé nefilozofují, zato ten otřes drasticky provádějí. A politikové? Ti vystupují v roli newyorských hasičů: Hasí ohniska požárů dnešních i budoucích.

Demokracie je výbušné téma, o tom jsme se přesvědčili 11. září 2001. O demokracii a spravedlnost přitom nejde jen ve válce s terorismem nebo v dramaticky eskalujícím konfliktu ve Svaté zemi, ale i - byť na jiné úrovni - například v diskusích o budoucí podobě sjednocené Evropy. A půjde o ni i v nadcházejích volbách, i když si to mnozí nemyslí.

Tmelem demokracie je vzájemná důvěra občanů a politiků založená na společném "demokratickém stanovisku", o němž se zbytečně nemluví. O tom, jak to chodí, když tento tmel přestane působit a vládu uchvátí vzájemná nedůvěra, jsme se mohli přesvědčit na vlastní kůži během takzvané televizní krize. Demokracie se zachvěla, ukázalo se, že je spíš trpěným "výdobytkem" než vydobytou civilizační hodnotou.

I v širším měřítku se zdá, že ztrácí na přitažlivosti, jako by mizela úcta k pozitivním hodnotám, jež přináší. V dnešním "globalizovaném" světě se život lidí podřizuje spíš dromokracii (nadvládě rychlosti). Demokratické mechanismy vládnutí jako by pokulhávaly za řítící se skutečností. Nemělo by to vést k jejich důkladné revizi, ke "změně paradigmatu" či proměně vědomí také v police a v občanském chování? Jinak by se totiž mohlo stát, že z elitní menšiny těch, kteří "nevěří demokracii, protože je to pouze zvláštní zneužití statistiky" (jak prohlásil kdysi argentinský spisovatel Jorge Luis Borges), bude rázem nebezpečná, rozvášněná většina. Možná dokonce vzpoura nového davu.

Šéfredaktor

nahoru
Obsah © Sdružení pro vydávání revue PROSTOR
email: prostorevue@gmail.com

Původně samizdatový časopis PROSTOR, u jehož zrodu stáli Aleš Lederer, Jan Štern, Jan Vávra a Jiří Hapala, vznikl v červnu v roce 1982. V samizdatové, "zakonspirované" podobě vycházel až do roku 1989, celkem 12 čísel (kvůli hrozbě prozrazení a zákazu používali autoři i přispěvatelé pseudonymy).

Od roku 1990 začala nezávislá, kulturně politická revue PROSTOR vycházet (od čísla 10) v soukromém nakladatelství a vydavatelství Aleše Lederera, který jakožto vydavatel rovněž řídil redakční kruh časopisu, jehož členy byli Rudolf Starý (pozdější šéfredaktor), Jan Vávra, Josef Kroutvor, Milan Hanuš (pozdější výkonný redaktor) a Stanislava Přádná.

V jednotlivých tematických číslech revue PROSTOR se objevovaly esejistické texty zrcadlící proměnu společenské, politické, kulturní i psychologické atmosféry doby. Vedle předních domácích autorů uváděla revue především významné představitele duchovních proudů hlásících se k západní kulturní tradici (C.G.Jung, F.A.von Hayek, R.Scruton).